Marcin Supranowicz z Wrocławia od kilku miesięcy przygotowywał się do wyjazdu na Nordkapp. To wielkie wyzwanie i pierwsza tak daleka trasa, którą pokona na motocyklu – ok. 8 tys. km w 3 tygodnie! Wraz z czterema kolegami wystartował dzisiaj – w sobotę 15 czerwca o świcie!

Maciej Wiatrowski z Konina nigdy w taką podróż się nie wybierze. 25 lat temu skoczył na główkę i złamał kręgosłup. Od tamtej pory jeździ na wózku inwalidzkim, ma bezwładne nogi i nie ma chwytu w rękach.

Co łączy Marcina i Macieja?
Łączy ich wspólne marzenie – stworzenie Osady Janaszkowo, czyli ośrodka dla osób z niepełnosprawnością, gdzie będą uczyły się z nią żyć.
– Tu osoby z niepełnosprawnością będą zdobywały umiejętności, dzięki którym lepiej poradzą sobie w życiu. Będą wyzwania i cele, najpierw te mniejsze jak chwycenie kubka w bezwładne dłonie, potem coraz większe – ubieranie się, przygotowanie posiłku, pokonanie krawężnika na wózku… Każdy cel to jak wyznaczanie północy w podróży przez życie. – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

Osada powstanie w Wąsoszach koło Konina, dokładnie tu, gdzie pod koniec lat 70-tych śp. doktor Piotr Janaszek organizował pierwsze w Polsce obozy dla dzieci niepełnosprawnych.

– Tak niewiele trzeba, by wydarzyła się tragedia. Czasem sekundy decydują o tym, czy będziemy żyć, albo czy przeżyjemy, ale resztę życia spędzimy na wózku. Potem jest wybór – albo się poddam i zamknę w czterech ścianach, albo nauczę się żyć od nowa. – mówi Maciej Wiatrowski z Fundacji PODAJ DALEJ. – Dla nas największym problemem jest, że nie możemy pomóc wszystkim, że nadal jest dużo ludzi zamkniętych w domach, którzy na nas czekają… Dlatego budujemy Osadę Janaszkowo!

Ty też możesz pomóc
Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, której Maciej jest współzałożycielem prosi o włączenie się do akcji zbiórkowej. Jej pomysłodawcą i inicjatorem jest nasz przyjaciel Marcin, który przemierza Norwegię w kierunku północy i połączył tę podróż z pomaganiem! Wszyscy wierzymy, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń i bardzo chcemy pomóc osobom z niepełnosprawnością odnaleźć cel – swój Nordkapp – w życiu.

Ty też możesz pomóc i dać szansę na niezależne i szczęśliwe życie!

Wejdź na stronę www.ZnajdzSwojNordkapp.pl i wpłać darowiznę.