W Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ organizujemy kolonie Małych Odkrywców nieprzerwanie od 2015 roku. Przyjeżdżają na nie dzieci z niepełnosprawnościami, które nie mają innych możliwości wyjazdu bez rodziców, bo takich kolonii po prostu w Polsce nie ma… W tym roku po raz pierwszy kolonie odbyły się w Osadzie Janaszkowo!

W dniach 8-13 sierpnia dwadzieścioro Małych Odkrywców wzięło udział w artystycznych koloniach, którym przewodził Lisek Ibisek. Pięć dni kolonii, a tak wiele się wydarzyło!

Nocowanie w Blues Hostelu było dla części uczestników nowym, ważnym doświadczeniem. Każdego dnia, po śniadaniu grupa kolonistów pod opieką opiekunów, asystentów i wolontariuszy jechała autobusem MZK Konin na zajęcia do Osady Janaszkowo. Priorytetem na tych koloniach była dobra zabawa i nauka samodzielności.

Podzieleni na dwie grupy MALI ODKRYWCY bawili się świetnie, odkrywali swoje talenty, zaprzyjaźniali się. Ważną postacią na koloniach był  Lisek Ibisek, bohater opowiadań Anny Rosiak Walczak. Scenki teatralne na postawie przygód Liska Ibiska, wspólne tworzenie makiet jego miasta i lasu dało wszystkim mnóstwo radości.

Iwona Cichocka wraz z Iloną Janiszewską i Moniką Kreczmer wprowadzały w wielobarwny świat arteterapii i plastykoterapii. Różne formy malowania, tworzenie i ozdabianie instrumentów muzycznych, eksperymentowanie z masami, w tym np. kolorowy śnieg – to tylko niektóre z arteterapeutycznych atrakcji. Wszyscy świetnie bawiliśmy się na zajęciach muzycznych prowadzonych przez Piotra Glapę. Wspólne granie na własnych i egzotycznych instrumentach, solówki, wybijanie różnych rytmów – było fantastycznie.

Czy mydełka mogą być piękne? – oczywiście, przekonaliśmy się o tym podczas warsztatów prowadzonych przez Martę Ławniczak. Każde z mydełek było inne, a ich robienie dało wszystkim dużo satysfakcji.

Warsztaty teatralne prowadzone przez Iwonę Grześkowiak i Joannę Janikowską to zawsze integralny element kolonii. Poruszaliśmy się w rytm muzyki, tworzyliśmy orkiestrę, która grała pod batutą różnych dyrygentów, robiliśmy krótkie scenki teatralne, rozmawialiśmy o naszych ulubionych bohaterach i tworzyliśmy nasze wersje znanych bajek.

Po zajęciach i wspólnej kolacji dzieci brały udział w zajęciach rozrywkowych – randka w ciemno i dyskoteka sprawiły, że dzieci szybciutko zasnęły:-).

Pogoda dopisała i równolegle do zajęć artystycznych Paula Domeradzka i Hubert Kwiatkowski prowadzili zajęcia sportowe oparte na zdrowej rywalizacji i odkrywaniu, że każdy bez względu na niepełnosprawność może uprawiać sport. Bieganie, piłka nożna, zabawy ruchowe – każdy znalazł coś dla siebie. Wszyscy otrzymali pamiątkowe medale za uczestnictwo w kolonijnej olimpiadzie sportowej!

Na naszych MAŁYCH ODKRYWCACH ogromne wrażenie zrobiła paralotnia, którą specjalnie do Wąsosz przywiózł Bartłomiej Cichocki. Elementy stroju paralotniarza, zabezpieczenia, ciekawe opowiadania o lotach na paralotni, wspólne zdjęcie i pytanie: kto chciałby usiąść w uprzęży trajki (wózka) paralotni i pojechać w krótką przejażdżkę? Brawo dla odważnego Gabrysia!

Nie tylko Gabryś zrobił na koloniach coś po raz pierwszy. Wirtuozem Musicon Club został Eryk, brawo!

Zajęcia muzyczne, ruchowe i teatralne zaowocowały barwną i wzruszającą etiudą „Motyle” na zakończenie kolonii. To czas, kiedy rodzice, dziadkowie i rodzeństwo mogą doświadczyć efektów naszej kilkudniowej pracy z dziećmi. Ale to przecież wakacje, więc wszystko co powstało wypracowaliśmy podczas zabawy i miło spędzonego czasu. Potem było ognisko z kiełbaskami, malowanie kamieni oraz wspólne granie na różnych instrumentach, ostatnie rozmowy i  pożegnania, a także zapewnienia – „Wrócę tu za rok!”.

Pięknie dziękujemy cudownym Małym Odkrywcom, którzy dali z siebie ogromnie dużo entuzjazmu, uśmiechu i wdzięczności, Ewie Maciejewskiej – szefowej kolonii, Eli Pokojskiej – niezawodnej pielęgniarce, świetnym wychowawcom i fantastycznym wolontariuszom, dzięki którym dzieci bezpiecznie i miło spędziły czas.

Rodzicom gratulujemy wspaniałych, wrażliwych i mądrych dzieci – jesteśmy z nich dumni! Zapraszamy do obejrzenia galerii cudownych zdjęć TUTAJ

Udział w koloniach MALI ODKRYWCY jest bezpłatny. Organizujemy je dzięki pomocy Firm i prywatnych Darczyńców. Z całego serca dziękujemy Darczyńcom za pomoc finansową i rzeczową!