Mirosław Piesak, wielokrotny mistrz paraolimpijski poruszający się na wózku, obecnie walczący o prawo do godnego życia mieszkańców domów pomocy społecznej, został Człowiekiem bez barier 2021! Gala finałowa 19. edycji konkursu „Człowiek bez barier” odbyła się 3 grudnia 2021 r. w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych. Podczas Gali przyznano także: Nagrodę Specjalną, Nagrodę Publiczności, Nagrodę dla Osobowości Internetowej oraz nagrody dla zwycięzców I Ogólnopolskiego Konkursu Poezji „Laur paraolimpijski”.

Tytuł „Człowiek bez barier” to jedna z najważniejszych nagród środowiska osób z niepełnosprawnościami. Celem konkursu, realizowanego już od 19 lat przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji, jest przedstawienie światu tych osób z niepełnosprawnościami, których zaangażowanie i postawa społeczna motywują innych do przełamywania własnych barier. Podczas dziewiętnastu edycji Jury konkursu nagrodziło ponad 100 osób, prezentujących niezwykle barwną mozaikę umiejętności, talentów i zawodów. Są wśród nich wykładowcy akademiccy, politycy, samorządowcy, artyści, ludzie mediów i sportowcy.

Gala konkursu „Człowiek bez barier 2021” odbyła się 3 grudnia, w Międzynarodowym Dniu Osób Niepełnosprawnych, w Zamku Królewskim w Warszawie. Konkursowi i uroczystości patronowała Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser-Duda. Z powodu pandemii, wydarzenie w Zamku Królewskim w Warszawie odbyło się bez udziału publiczności, z transmisją online. Oprawę artystyczną zapewnił Grzegorz Płonka – „Człowiek bez barier 2016”, pianista, kompozytor, zwany też Beethovenem z Murzasichla, którego historia zainspirowała Bartosza Blaschke do realizacji filmu „Sonata” (premiera w styczniu 2022 r.)

Mirosław Piesak – Człowiek bez barier 2021
Tegorocznym Człowiekiem bez barier został Mirosław Piesak – sportowiec, mistrz świata i Europy, paraolimpijczyk, instruktor i propagator aktywnej rehabilitacji, społecznik promujący sport osób z niepełnosprawnościami. Ma 63 lata i mieszka w Bydgoszczy. W 1982 r., po nieudanym skoku do wody doznał urazu rdzenia kręgowego i paraliżu czterokończynowego. Po 4 latach podróży po szpitalach i sanatoriach oraz intensywnej rehabilitacji odzyskał częściowo sprawność, ale porusza się na wózku.

Mirosław Piesak jest utytułowanym sportowcem z niepełnosprawnością. Trenował kilka dyscyplin lekkoatletycznych (wyścigi na wózkach, pchnięcie kulą, rzut dyskiem i rzut oszczepem) oraz pływanie. Przez 14 lat, jako członek kadry narodowej niepełnosprawnych pływaków, zdobył dla Polski medale każdej barwy na 4 paraolimpiadach, 4 mistrzostwach świata i 4 mistrzostwach Europy. Jest także wieloletnim instruktorem pływania, instruktorem techniki jazdy na wózku, ogólnokondycyjnym i tenisa stołowego, a także instruktorem i prowadzącym obozy Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR). Propaguje ideę aktywnej rehabilitacji i jest pierwszym tetrapelgikiem, który przejechał na zwykłym wózku Maraton Warszawski (1989 r.) – dystans 42 km 195m w czasie 6 h i 24 min.

Po zakończeniu kariery sportowej Mirosław Piesak zaangażował się w działania promujące sport osób z niepełnosprawnościami. Obecnie, jako mieszkaniec domu pomocy społecznej, działa także na rzecz poprawy warunków życia w DPS-ach i usuwania nieprawidłowości w systemie wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami. Mocno zaangażował się także w budowę naszej Osady Janaszkowo. Za swoje dokonania sportowe i działalność społeczną Mirosław Piesak został odznaczony w 1996 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Obejrzyj krótki film TUTAJ

– Nie byłbym tu dzisiaj, gdyby nie ludzie dobrej woli, którzy od prawie 40 lat, bo tyle czasu upłynęło od mojego wypadku, czuwają nade mną, wspierają mnie i dzięki którym stałem się człowiekiem niezależnym. Nie sądziłem, że u kresu swojego życia jeszcze gdzieś zwyciężę. Dziś, odbierając tę nagrodę jestem pewien, że nie zmarnowałem swojego życia – powiedział Mirosław Piesak.

Nagroda Specjalna dla Krzysztofa Głombowicza
Jury konkursu „Człowiek bez barier” wyróżniło tegoroczną Nagrodą Specjalną Krzysztofa Głombowicza – dziennikarza, korespondenta i komentatora sportowego (m.in. 5 igrzysk paraolimpijskich), konferansjera, sportowca, współzałożyciela Stowarzyszenia „Start Bydgoszcz” oraz społecznika. Krzysztof Głombowicz wielokrotnie komentował turnieje koszykówki na wózkach organizowane w Koninie przez KSS MUSATNG!

Bardzo serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym, którzy każdego dnia udowadniają, że niepełnosprawność nie jest przeszkodą w realizacji marzeń!!

Więcej informacji o Laureatach i Gali Człowieka bez barier TUTAJ.