Mali Odkrywcy to czas niezwykły dla dzieci, które z powodu niepełnosprawności nie mogą wyjechać na kolonie ze zdrowymi dziećmi. Właśnie dla tych dzieci od 2015 roku organizujemy prawdziwe kolonie – bez rodziców za to z mnóstwem aktywności i atrakcji. Nie ma tu żmudnej rehabilitacji, za to jest nauka samodzielności przez zabawę!

Artystyczne kolonie już za nami. To był radosny i kolorowy czas. Dla wielu dzieci pierwszy raz spędzony samodzielnie poza domem. Pogoda i humory dopisywały! Nad tegorocznymi koloniami ponownie czuwał nasz Lisek Ibisek, który zabrał dzieci i młodzież w podróż przez świat. Pewnie zastanawiacie się jak to możliwe? Każdego dnia dzieci uczestniczyły w zajęciach powiązanych z innym krajem.

Pierwszy dzień – dzień polski przygotował naszych wychowanków w podróż. Podopieczni wykonali torby z Polskimi akcentami oraz własny album na zdjęcia. Przygotowali się do dalszej podróży w stu procentach. Z każdego dnia do torby wkładali prace wykonane podczas przeprowadzanych zajęć, a do albumu wklejali zdjęcia, które są miłą pamiątką z pobytu w Osadzie Janaszkowo. Podczas dnia włoskiego uczestnicy robili domową pizzę, zaś w dzień francuski projektowali własne stroje, które zostały zaprezentowane na wieczornej dyskotece. Wszyscy wyglądali przepięknie- kokardy, krawaty, ozdoby we włosach i inne szykowne dodatki ukazały wielki talent naszych Małych Odkrywców! Podczas dnia angielskiego było czarująco i magicznie! Dokonała się magia- niczym z Hogwartu! Ostatniego dnia taneczne ruchy w rytmach muzyki ukraińskiej wywołały wiele radości. Odbyła się również rozmowa o tym, że warto sobie pomagać i wszyscy jesteśmy równi!

Kolonie były czasem świetnej zabawy, ale przede wszystkim nauki samodzielności i terapii. Samodzielność to umiejętność wykonywania poszczególnych czynności bez pomocy innych, ale to również gotowość na pobyt na kolonii! Dzielnych mamy podróżników, którzy nieustannie odkrywają swoje możliwości.  Wszystkie zorganizowane zajęcia były przyjemne, ale i uczące. Zajęcia plastyczne pozwalały ćwiczyć sprawność manualną zaś zajęcia sportowe sprawność ruchową. Dzieci i młodzież integrowały się, pracowały w grupie i uczyły od siebie nawzajem.

Na koniec wspólnie z rodzinami Małych Odkrywców spędziliśmy miłe popołudnie przy ognisku i innych atrakcjach. Był też prawdziwy wóz strażacki i prawdziwi strażacy! Przy pożegnaniu słyszeliśmy pytania o przyszłoroczne kolonie….więc chyba było całkiem dobrze? Zobaczcie sami  w fotoalbumie przepełnionym radością TUTAJ.

* * *

Udział w koloniach jest bezpłatny, a organizujemy je dzięki zaprzyjaźnionym firmom i darczyńcom indywidualnym, którzy lubią spełniać dziecięce marzenia. Przyjeżdżają do nas dzieci z całej Polski.

Pierwsze tegoroczne kolonie odbyły się w połowie lipca w Osadzie Janaszkowo. Dzieci nocowały w sąsiedniej, przytulnej i bardzo kolorowej Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Wąsoszach. Dziękujemy Dyrekcji za cudowną gościnę:-)

Pięknie i z całego serca dziękujemy za pomoc: Autostrada Wielkopolska S.A., ROCHE, Raben Group i Fundacji Radość Dziecka, Kramp Polska, Finder Polska, Primabiotic.pl, tegorocznym absolwentom oraz gościom absolutorium Akademii Nauk Stosowanych w Koninie, TK Maxx and Homesense Foundation, MZGOK Sp. z o.o. w Koninie, Metalmex – akcesoria meblowe i V.A. Gallery Poland, Fundacji LPP, MPEC Konin Sp. z o.o., Fundacji Promocji Sportu, Zdrowia i Sztuki – Piersi, PGKiM Sp. z o.o. w Koninie, PEPCO, Fabryce Waty Cukrowej, DONE. Sports Bodycare.

Dziękujemy serdecznie Gościom i Organizatorom #DniKonina oraz Powitania Lata w Starym Mieście.

Dziękujemy dzieciom z klas komunijnych Szkoły Podstawowej nr 7 w Koninie, Wolontariuszom ze Szkoły Podstawowej w Kazimierzu Biskupim oraz OSP Wąsosze. Za upominki dla dzieci dziękujemy niezawodnym: Wydawnictwu Aksjomat, Granna, Wydawnictwu Znak, MULTICO Oficynie Wydawniczej.

Dziękujemy wszystkim, którzy zapewnili Małym Odkrywcom bezpieczeństwo i opiekę, organizowali zajęcia i uczyli samodzielności.

Na koniec dziękujemy Małym Odkrywcom, którzy dali z siebie wszystko, wykorzystali każdą chwilę, aby cieszyć się, rozwijać zainteresowania i uczyć nowych rzeczy! Już za Wami tęsknimy!!!