O Akcji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Osada Janaszkowo

W sercu Polski, w Wąsoszach pod Koninem stoi dwupoziomowy nieużywany budynek. Ten budynek – blisko 2000 m2 wraz z 2,5 ha pięknego parku nad jeziorem dostaliśmy od Gminy Ślesin my – Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ jako miejsce, gdzie niepełnosprawni zaczną żyć od nowa. Tu powstanie Osada Janaszkowo, ale żeby to się stało, trzeba wyremontować i wyposażyć puste pokoje, zlikwidować progi i strome schody, osuszyć fundamenty, odgrzybić piwnice, zbudować windę, dwie dodatkowe klatki schodowe i dobudować piętro, przystosować łazienki i sale rehabilitacyjne. Po prostu sprawić, aby to miejsce było bezpiecznym i przytulnym domem.

Od ponad 14 lat wspieramy osoby z niepełnosprawnością. Regularnie z naszej pomocy korzysta ponad 200 osób i nie mieścimy się już w naszym Centrum na Południowej w Koninie. Często widzimy kolejki ludzi na wózkach czekających na wejście do sali na zajęcia. Blisko 20 asystentów i specjalistów dojeżdża do Podopiecznych i pracuje z nimi w domach.

Ilość próśb o wsparcie i pomoc jest coraz większa. Niektórzy chcą się nawet przeprowadzić do Konina, żeby być bliżej pomocy. Rośnie też liczba osób, które siadają na wózek wskutek wypadku, a doświadczenia naszych wózkowiczów pokazują, że im szybciej osoba po wypadku zacznie ćwiczyć, tym szybciej wróci do funkcjonowania.

Naszą tragedią jest to, że nie możemy wszystkim pomóc, bo nie mamy na to miejsca! Dlatego podjęliśmy trochę szaloną decyzję, że znajdziemy większy budynek. Przyjęliśmy wyzwanie i znaleźliśmy Janaszkowo!

To nie jest przypadkowe miejsce. Wąsosze to historia, bo właśnie tutaj doktor Piotr Janaszek zorganizował jeden z pierwszych obozów dla dzieci kalekich w końcu lat 70-tych (wtedy jeszcze osoby z niepełnosprawnością nazywano kalekimi). 

Osada Janaszkowo powstanie po to, żeby kolejni niepełnosprawni mieli miejsce, gdzie mogą nauczyć się żyć z niepełnosprawnością. Podzieliliśmy Janaszkowo na kilka części. Każda ma swój konkretny cel:

Akademia

W AKADEMII zamieszkają osoby, które niepełnosprawność uwięziła w domu. Smutek, samotność i bezsilność zrujnowała ich przez lata. Nie pracują. Żyją z zasiłku bez nadziei, że może być lepiej. Najbliżsi nie mają już siły dźwigać i przesadzać na wózek. Z mieszkania nie da się wyjechać, bo w bloku nie ma windy… Najgorzej jest z tymi, którzy mieszkają na wsi. Nie wyjdą nawet przed dom, bo „niepełnosprawność to wielki wstyd”. W Akademii będziemy je wspierać każdego dnia. Tutaj nauczą się żyć od nowa! Po kilku miesiącach intensywnej pracy wielu z nich będzie gotowych do niezależnego życia! Ich przyszłość zależy również od Ciebie.

Osada

OSADA to miejsce, gdzie zamieszkają osoby, które mają już za sobą kawałek drogi. To ludzie, którzy są gotowi i chcą decydować o sobie. Nie boją się wyjść z domu, spotykają się ze znajomymi, mają swoje hobby, pracują. Wiele rzeczy potrafią zrobić samodzielnie, ale potrzebują pomocy, aby rano przesiąść się z łóżka na wózek, czy przygotować śniadanie. Chcą zamieszkać w miejscu, gdzie będą mieli wsparcie w tych czynnościach, których sami nie mogą wykonać.

Port

W PORCIE oddech znajdą zmęczeni rodzice. Nie mają kogo poprosić o opiekę nad niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem, gdy muszą iść na operację, zrobić remont mieszkania, czy po prostu odpocząć. Na kilka dni czy tygodni będą mogli zostawić swoje dziecko pod troskliwą opieką i nie martwić się, że czegoś mu zabraknie. Latem do PORTU będą przyjeżdżały niepełnosprawne dzieci z całej Polski. Dzięki Tobie spędzą tu wspaniałe wakacje. Będzie radość i dużo śmiechu. I koniecznie nauka samodzielności po to, aby wyrośli z nich młodzi, niezależni ludzie, dla których niepełnosprawność nie będzie przeszkodą w realizacji marzeń!

Pracownia

W PRACOWNI ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i niepełnosprawne. To będzie miejsce spotkań i wspólnych zabaw. Tworzenia i współpracy. Zrozumienia i dużej dawki radości! Po prostu z wykorzystaniem terapii przez sztukę i zabawę.

Rehabilitacja

Część rehabilitacyjna powstanie w podziemiu budynku. Wyposażona w profesjonalny sprzęt umożliwi lepszą diagnostykę, regularne zajęcia i specjalistyczne zabiegi. W części dla dzieci będziemy pracować m. in. metodą Mapowania QEEG i Mikropolaryzacji mózgu tDSC. Cyber Oko umożliwi komunikację i zrozumienie dzieci, które nie porozumiewają się mową werbalną. Wierzymy, że dzięki temu otworzą się na otaczający je świat. Nad wszystkim będą czuwali najlepsi specjaliści.  

POMÓŻ NAM STWORZYĆ OSADĘ JANASZKOWO!

Pięknie i z całego serca dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy już wsparli Osadę Janaszkowo! Jesteśmy Wam niezwykle wdzięczni za pomoc. Już na wiosnę 2020 r. rozpoczniemy I etap prac, czyli przygotowanie i montaż windy. Już nie możemy się doczekać.

Budynek, który mamy do zagospodarowania, wymaga kapitalnego remontu. Musimy zlikwidować progi i strome schody, osuszyć fundamenty, odgrzybić piwnice, zbudować windę, dwie dodatkowe klatki schodowe i dobudować piętro, przystosować łazienki i sale rehabilitacyjne do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Tych prac jest bardzo dużo i na wszystkie potrzeba ponad 4 mln złotych. Podzieliliśmy te prace na etapy.

300 tys. zł, które zebraliśmy dzięki Wam w pierwszym etapie pozwolą nam na zbudowanie szybu, doprowadzenie instalacji, wybudowanie spoczników (miejsc, gdzie będzie się zatrzymywać winda), przedsionka i maszynowni i zamontowanie windy dla osób z niepełnosprawnością.

 

Na co zbieramy w II etapie tworzenia Janaszkowa?

Na prace budowlane i instalacyjne w części rehabilitacyjnej w podziemiu (w tym m.in.: osuszenie i izolacja budynku, nowe instalacje wod-kan i elektryczne, wylanie posadzek, przebudowanie pomieszczeń – likwidacja małych pomieszczeń i korytarzyków na rzecz jasnych i przestronnych sal do rehabilitacji i terapii, doświetlenie sal, stolarka okienna i drzwiowa, tynkowanie, malowanie), a także dobudowanie drugiej klatki schodowej potrzebujemy 992.871 zł

Część mieszkalną na parterze musimy przebudować, aby była dostępna dla osób z niepełnosprawnością. Trzeba wyburzyć  i przesunąć ściany, aby powiększyć i dostosować łazienki, uruchomić kuchnie, wymienić drzwi i wylać posadzki, wykonać tynkowanie i malowanie. Na te prace potrzeba 485.231 zł

Łącznie na te prace potrzebujemy 1.478.102 zł

Cieszymy się ogromnie, bo nasz licznik wpłat na II etap prac już w momencie uruchamiania wskazuje ponad 700 tys. złotych!!! To dzięki darowiźnie od Smurfit Kappa Foundation, Podatnikom, którzy swój ubiegłoroczny 1% podatku przekazali Fundacji PODAJ DALEJ, społeczności szkolnej Niepublicznej Szkoły Podstawowej nr 97 w Warszawie, a także dzięki szerokiemu gronu Darczyńców indywidualnych. Jesteśmy Państwu niezwykle wdzięczni. Dziękujemy i prosimy o regularne wsparcie.

CHCESZ POMÓC?

Wesprzyj naszą akcję i dołącz do grona Darczyńców.

Wesprzyj