Osada

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

POMÓŻ NAM STWORZYĆ OSADĘ JANASZKOWO!

Pięknie i z całego serca dziękujemy wszystkim Darczyńcom, którzy już wsparli Osadę Janaszkowo! Jesteśmy Wam niezwykle wdzięczni za pomoc.

W sierpniu 2020 r. rozpoczęliśmy prace remontowo – budowlane w części przyziemia. Mnóstwo hałasu i pyłu, tony gruzu, a do tego różne budowlane „niespodzianki”, z którymi radziły sobie kolejne ekipy majstrów!

I etap – Centrum Rehabilitacyjne – zakończony!

700 m kw. przyziemia wymagało kapitalnego remontu. Wykonaliśmy ogrom pracy, w tym m.in. zlikwidowaliśmy progi i strome schody, balkony z wyższych kondygnacji, osuszyliśmy i odgrzybiliśmy fundamenty, wyburzyliśmy ściany ciasnych pomieszczeń, wymieniliśmy wszystkie instalacje: elektryczne, wodno-kanalizacyjne, wentylację. Zbudowaliśmy przepompownię ścieków, szyb windy i dodatkowe wejście z zewnątrz. Powiększyliśmy okna i odsunęliśmy skarpy, aby doświetlić pomieszczenia. Wykonaliśmy pochylnię i platformę przyschodową dla wózków inwalidzkich, aby osoby z niepełnosprawnością same mogły zjechać na rehabilitację.

Przestronne sale rehabilitacyjne i terapeutyczne, poczekalnia, łazienki, szatnie i pomieszczenie socjalne są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Zakupiliśmy specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny i terapeutyczny oraz zabudowę meblową.

Te wszystkie prace wykonaliśmy w przeciągu 7 miesięcy i razem z wyposażeniem w sprzęt rehabilitacyjny kosztowało to 2 120 000 tys. zł

Roboty rozbiórkowe i murowe, nadproża i płyta stropowa – 145 000 zł
Wylanie nowych posadzek – 240 000 zł
Wymiana okien i drzwi – 150 000 zł
Położenie płytek, tynkowanie, malowanie, tapetowanie – 200 000 zł
Instalacje elektryczne – 115 000 zł
Instalacja wodno-kanalizacyjna – 507 000 zł
Szyb windy – 103 000 zł
Pierwszy etap dobudowy klatki schodowej, schody ewakuacyjne na gruncie – 264 000 zł
Pochylnia, platforma przyschodowa – 76 000 zł
Zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego i terapuetycznego oraz wykonanie zabudowy meblowej – 320 000 zł

Z końcem marca 2021 r. zakończyliśmy prace remontowo – budowlane w przyziemiu – to tutaj powstało Centrum Rehabilitacyjne! Pięknie dziękujemy wszystkim Darczyńcom, dzięki którym osoby z niepełnosprawnością znajdą tu specjalistyczną pomoc!

Dziękujemy Wam Darczyńcy za zaufanie i wsparcie finansowe kwotą ponad 700 tys. zł.

Dziękujemy Fundacji Smurfit Kappa, PFRON, Fundacji BGK, Lasom Państwowym Nadleśnictwo Konin. Dziękujemy również wszystkim, którzy przekazali dary rzeczowe i usługi! Z takimi darczyńcami budujemy lepszy świat, o którym marzył Doktor Piotr Janaszek.

Za wszystkie roboty budowlane i instalacyjne dziękujemy Firmie Anbud Sp. z o.o. ze Strzałkowa, a za fachowy nadzór budowlany firmie Innowator – Plus!

Teraz czas na kolejne wyzwanie – mieszkania treningowe na parterze

Musimy wykonać generalny remont i wyposażyć część mieszkalną na parterze – w południowym skrzydle budynku powstaną mieszkania treningowe, 5 łazienek, kuchnia, świetlica i część socjalna. Zamieszka tu 9 osób, które niepełnosprawność uwięziła w domu. Nie chcą być ciężarem dla innych. Chcą nauczyć się żyć na wózku mimo niesprawnych rąk i nóg, chcą żyć niezależnie i samodzielnie.

Żeby mogli do nas przyjechać, musimy wyburzyć i przesunąć ściany, całkowicie przebudować – powiększyć i odpowiednio przystosować łazienki, wymienić wszystkie instalacje (elektryka, wod-kan i wentylacja), wybudować i wyposażyć w system oddymiania klatkę schodową, wymienić drzwi i wylać posadzki, wykonać tynkowanie i malowanie, wymienić okna i wyposażyć pokoje oraz części wspólne.

Wiosna i lato to najlepszy czas na ocieplanie budynków, a my musimy zadbać o fundamenty. W trybie pilnym trzeba je docieplić i zaizolować przed zimą, żeby nie zmarnotrawić dotychczasowych wysiłków (osuszenia i odgrzybienia).

Na prace remontowo – budowlane i wyposażenie południowego skrzydła parteru potrzeba 1 579 640 zł, w tym:

Docieplenie fundamentów – 80 000 zł
Wymiana okien i budowa  zewnętrznej klatki schodowej– 615 205 zł
Remont generalny pomieszczeń mieszkalnych, socjalnych i części wspólnej + meble 807 175 zł
Zabudowa i wyposażenie kuchni dostępnej dla osób z niepełnosprawnością 77 260 zł

Osada Janaszkowo

W sercu Polski, w Wąsoszach pod Koninem stoi dwupoziomowy nieużywany budynek. Ten budynek – blisko 2000 m2 wraz z 2,5 ha pięknego parku nad jeziorem dostaliśmy od Gminy Ślesin my – Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ jako miejsce, gdzie niepełnosprawni zaczną żyć od nowa. Tu powstanie Osada Janaszkowo, ale żeby to się stało, trzeba wyremontować i wyposażyć puste pokoje, zlikwidować progi i strome schody, osuszyć fundamenty, odgrzybić piwnice, zbudować windę, dwie dodatkowe klatki schodowe i dobudować piętro, przystosować łazienki i sale rehabilitacyjne. Po prostu sprawić, aby to miejsce było bezpiecznym i przytulnym domem.

Od 2004 roku wspieramy osoby z niepełnosprawnością. Regularnie z naszej pomocy korzysta ponad 250 osób i nie mieścimy się już w naszym Centrum na Południowej w Koninie. Często widzimy kolejki ludzi na wózkach czekających na wejście do sali na zajęcia. Blisko 20 asystentów i specjalistów dojeżdża do Podopiecznych i pracuje z nimi w domach.

Ilość próśb o wsparcie i pomoc jest coraz większa. Niektórzy chcą się nawet przeprowadzić do Konina, żeby być bliżej pomocy. Rośnie też liczba osób, które siadają na wózek wskutek wypadku, a doświadczenia naszych wózkowiczów pokazują, że im szybciej osoba po wypadku zacznie ćwiczyć, tym szybciej wróci do funkcjonowania.

Naszą tragedią jest to, że nie możemy wszystkim pomóc, bo nie mamy na to miejsca! Dlatego podjęliśmy trochę szaloną decyzję, że znajdziemy większy budynek. Przyjęliśmy wyzwanie i znaleźliśmy Janaszkowo!

To nie jest przypadkowe miejsce. Wąsosze to historia, bo właśnie tutaj doktor Piotr Janaszek zorganizował jeden z pierwszych obozów dla dzieci kalekich w końcu lat 70-tych (wtedy jeszcze osoby z niepełnosprawnością nazywano kalekimi).

Osada Janaszkowo powstanie po to, żeby kolejni niepełnosprawni mieli miejsce, gdzie mogą nauczyć się żyć z niepełnosprawnością. Podzieliliśmy Janaszkowo na kilka części. Każda ma swój konkretny cel:

Akademia

W AKADEMII zamieszkają osoby, które niepełnosprawność uwięziła w domu. Smutek, samotność i bezsilność zrujnowała ich przez lata. Nie pracują. Żyją z zasiłku bez nadziei, że może być lepiej. Najbliżsi nie mają już siły dźwigać i przesadzać na wózek. Z mieszkania nie da się wyjechać, bo w bloku nie ma windy… Najgorzej jest z tymi, którzy mieszkają na wsi. Nie wyjdą nawet przed dom, bo „niepełnosprawność to wielki wstyd”. W Akademii będziemy je wspierać każdego dnia. Tutaj nauczą się żyć od nowa! Po kilku miesiącach intensywnej pracy wielu z nich będzie gotowych do niezależnego życia! Ich przyszłość zależy również od Ciebie.

Osada

OSADA to miejsce, gdzie zamieszkają osoby, które mają już za sobą kawałek drogi. To ludzie, którzy są gotowi i chcą decydować o sobie. Nie boją się wyjść z domu, spotykają się ze znajomymi, mają swoje hobby, pracują. Wiele rzeczy potrafią zrobić samodzielnie, ale potrzebują pomocy, aby rano przesiąść się z łóżka na wózek, czy przygotować śniadanie. Chcą zamieszkać w miejscu, gdzie będą mieli wsparcie w tych czynnościach, których sami nie mogą wykonać.

Port

W PORCIE oddech znajdą zmęczeni rodzice. Nie mają kogo poprosić o opiekę nad niepełnosprawnym dorosłym dzieckiem, gdy muszą iść na operację, zrobić remont mieszkania, czy po prostu odpocząć. Na kilka dni czy tygodni będą mogli zostawić swoje dziecko pod troskliwą opieką i nie martwić się, że czegoś mu zabraknie. Latem do PORTU będą przyjeżdżały niepełnosprawne dzieci z całej Polski. Dzięki Tobie spędzą tu wspaniałe wakacje. Będzie radość i dużo śmiechu. I koniecznie nauka samodzielności po to, aby wyrośli z nich młodzi, niezależni ludzie, dla których niepełnosprawność nie będzie przeszkodą w realizacji marzeń!

Pracownia

W PRACOWNI ramię w ramię będą pracowały dzieci sprawne i niepełnosprawne. To będzie miejsce spotkań i wspólnych zabaw. Tworzenia i współpracy. Zrozumienia i dużej dawki radości! Po prostu z wykorzystaniem terapii przez sztukę i zabawę.

Rehabilitacja

Nowoczesną część rehabilitacyjną uruchomiliśmy w czerwcu 2021 r. w przyziemiu budynku. Ta część już tętni życiem, odbywają się regularne zajęcia i specjalistyczne zabiegi. Profesjonalny sprzęt umożliwia lepszą diagnostykę.  W części dla dzieci pracujemy m. in. metodą Mapowania QEEG. Cyber Oko umożliwa komunikację i zrozumienie dzieci, które nie porozumiewają się mową werbalną. Wierzymy, że dzięki temu otworzą się na otaczający je świat. Nad wszystkim czuwają najlepsi specjaliści.

CHCESZ POMÓC?

Wesprzyj naszą akcję i dołącz do grona Darczyńców.

Wesprzyj