Uroczysta premiera filmu „Doktor Piotr” odbędzie się 30 listopada (sobota), o godz. 16:00 podczas Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w sali widowiskowej Konińskiego Domu Kultury. Zapraszamy serdecznie. Wstęp wolny.

Śp. Doktor Piotr Janaszek – społecznik i lekarz, który od lat 70-tych zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń. Dla każdego miał czas i uwagę. Był wizjonerem wyprzedzającym epokę.

W dokumencie opowiadają o Nim przyjaciele, uczestnicy obozów w Mielnicy i ludzie, z którymi współpracował. W filmie wykorzystano również fragmenty felietonów Piotra Janaszka.

– Pojawiają się w życiu człowieka ludzie, którzy widzą w tobie to, czego ty sam nie widzisz. On był takim człowiekiem. W niepełnosprawnych widział pełnosprawnych, wartościowych ludzi. Technicznie ograniczonych, ale nie ograniczonych życiowo.”– wspominał doktora Sławomir Pilarski, który w dzieciństwie jeździł do Mielnicy.

– Doktor Piotr przekazywał nam taką prawdę, że bardzo dużo możemy i to że jesteśmy niepełnosprawni nie może spowodować, że rezygnujemy z marzeń. – wspomina w filmie Anna Klechniowska, która jako dziecko uczestniczyła w obozach w Mielnicy, a dziś pracuje w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ.

 

Film „Doktor Piotr” z nagrodą

Reżyserem i scenarzystą dokumentu jest Zdzisław Siwik jr., absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, zdobywca wielu nagród filmowych i fotograficznych. W miniony weekend został rozstrzygnięty konkurs polskich filmów krótkometrażowych Barć Film Festiwal 2019. Spośród 140 obrazów nadesłanych na konkurs „Doktor Piotr” znalazł się w ścisłym finale i zajął III miejsce.