30 listopada 2019 to wielki dzień i piękne święto Przyjaciół Doktora Piotra Janaszka. To dzień premiery filmu „Doktor Piotr”, autorstwa Zdzisława Siwika, jr. To również okazja do spotkania po latach.

Wypełniona po brzegi sala Konińskiego Domu Kultury to dowód na to, jak oczekiwany był ten film. Film, który przenosi w czasie do lat osiemdziesiątych – dziewięćdziesiątych, pokazuje absurdy PRL-u i ówczesną rzeczywistość. To portret pięknego Człowieka, lekarza, który miał powołanie, wizję i upór, aby tę wizję i marzenia przekuwać w rzeczywistość. Film zilustrowany jest archiwalnymi materiałami, które niczym wehikuł czasu przenoszą widza w inną epokę. Fragmenty dziennika, który Doktor prowadził wzbogacają dokument i sprawiają, że nie jest to film o Doktorze, ale On sam jakby go współtworzy. Film pozwalam odnaleźć w nim kawałek dla siebie, wycinek, który zostanie najbardziej zapamiętany, który jest najwyraźniejszym wspomnieniem, uśmiech, zaduma, wysiłek na twarzy, chłopak z gitarą, czy młodzieniec w kąpielówkach, a może druh komendant. Człowiek ciągle żywy w naszych sercach.

Premierze dokumentu towarzyszyły spotkania ludzi, którzy nie widzieli się nawet 20-30 lat. Byli wśród nich koledzy Doktora ze studiów, przyjaciele, rodzina, współpracownicy, wolontariusze, harcerze, ale przede wszystkim ludzie z niepełnosprawnością, którzy kiedyś byli pacjentami Doktora i uczestnikami obozów harcerskich w Mielnicy nad Gopłem. Z ogromnym wzruszeniem opowiadali podczas wieczoru wspomnień o Doktorze, który leczył ich uśmiechem. Wspominali, czego ich nauczył i jak zmienił ich życie. Na premierę przyjechali ze swoimi rodzinami i dla wszystkich było to swego rodzaju spotkanie z Doktorem.

Doktora wspominali koledzy ze studiów, mówiąc o tym, jak ważne są w życiu marzenia i wiara w siebie. Wiara, która dodaje skrzydeł i pozwala wszystko przezwyciężyć. Do wspomnień przyłączył się artysta Andrzej Renes, który wiele wakacji spędzał w Mielnicy, podobnie jak poznańscy harcerze z Mają Szkudlarz, bez których nie byłoby obozów harcerskich. Wieczór wspomnień pięknie podsumowała Sylwia słowami, że Doktor żyje tak długo, jak długo jest w naszych sercach, pamięci i czynach.

Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Konińskiej Fundacji Kultury. Za pomysł i reżyserię dziękujemy Zdzisławowi Siwikowi. W filmie wykorzystane zostały materiały archiwalne autorstwa Antoniego Sieńkowskiego, Andrzeja Mosia, Śp. Piotra Janaszka, fotografie Ryszarda Fórmanka, wypowiedzi Andrzeja Komorowskiego, Sławka Pilarskiego, Anny Klechniowskiej, Andrzeja Mosia, Andrzeja Duszy, Zuzanny Janaszek-Maciaszek, Ryszarda Sławińskiego, Grzegorza Buciaka i Jacka Białka. Za pomoc podczas produkcji filmu dziękujemy również Marcinowi Gorgolewskiemu, Andrzejowi Duszy i Pawłowi Janaszkowi.

Podczas premiery prowadziliśmy zbiórkę pieniędzy na Osadę Janaszkowo. Nasi Goście przekazali na ten cel 2554,85 zł. Pięknie dziękujemy!

Oficjalna premiera filmu „Doktor Piotr” miała charakter pokazu specjalnego podczas 29. Przeglądu Filmów Fabularnych Debiuty w Koninie.

Zdjęcia: Marcin Oliński

Serdecznie zapraszamy na materiał filmowy przygotowany przez red. Monikę Juzala i Grzegorza Kamińskiego z Telewizji Wielkopolska: TUTAJ