Zaangażowanie biznesu w zmianę świata, w tym jego najbliższego otoczenia i rozwiązywanie ważnych problemów społecznych przybiera różne formy i wynika z wielu motywacji. Może dotyczyć jednego problemu, skupiać się na wsparciu finansowym lub rzeczowym różnych przedsięwzięć lub też angażować pracowników firmy do ich wsparcia. Jako przykład może tu posłużyć współpraca Fundacji PODAJ DALEJ, która od 2016 roku współdziała z firmą i fundacją Smurfit Kappa.   

– Wszystko zaczęło się latem 2016 r., kiedy poprosiliśmy o wsparcie w organizacji integracyjnego Dnia Dziecka w konińskim parku. Firma przygotowała dla nas  stojak z postaciami z bajek dla dzieci oraz kilkaset innych tekturowych zabawek – wspomina Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Zdobywanie zamków i Indianie na wakacjach
W 2018 r. Smurfit Kappa Foundation sfinansowała kolonie dla 35 dzieci z niepełnosprawnością z całej Polski. Dla niektórych Małych Odkrywców był to pierwszy samodzielny wyjazd bez rodziców. Nie było tradycyjnej rehabilitacji, ale sport, zabawa, zdobywanie sprawności i codzienne obowiązki (np. ścielenie łóżka, robienie kanapek), podczas których dzieci uczyły się samodzielności i rozwijały zainteresowania. Pracownicy firmy Smurfit Kappa zaprojektowali i wykonali konstrukcję kartonowych zamków (co było ciekawym wyzwaniem, bo zazwyczaj projektują różnego rodzaju opakowania) i przyjechali, aby wspólnie z dziećmi je złożyć i pomalować, a następnie zdobywać.

W 2019 roku firma ufundowała kolonie dla 45 Małych Odkrywców. Kolonie zorganizowano w indiańskim stylu w oparciu o metodologię harcerską. 11 lipca Zespół Smurfit Kappa  zbudował indiańską wioskę i wspólnie z dziećmi malował tipi. Były także zabawy, zadania do wykonania indywidualnie lub w plemionach i wspólne tańce.

– Niezwykłe emocje towarzyszą nam podczas spotkań z Małymi Odkrywcami. To są niezapomniane chwile, które uświadamiają , jak ważne są takie z pozoru zwyczajne sytuacje – wspólne zabawy, tańce i to ogromne zaangażowanie dzieci, które chcą jak najlepiej wykonać swoje zadania! – podkreślają pracownicy Smurfit Kappa.

(…) Natalia pierwszy raz wyjechała na wakacje bez mamy. Wcześniej nikt nigdy nie był w stanie zapewnić jej odpowiedniej opieki. Nikt nie miał nawet odwagi zająć się nią na dłużej.

Dzięki tym koloniom Natalia mogła poczuć się tak, jak zdrowe dzieci, które co roku wyjeżdżają na kolonie i obozy. Dzięki Państwu moja młodsza córka również pojechała na kolonię, wcześniej nie chciała jechać, ze względu na to, że chora siostra zostanie w domu i będzie to niesprawiedliwe.

Dzięki Państwu pierwszy raz w życiu mogłam odpocząć – mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak męczące, zwłaszcza psychicznie, jest zajmowanie się niepełnosprawnym intelektualnie dzieckiem. (…)

To fragment listu od pani Anny, który przyszedł do Fundacji po koloniach Mali Odkrywcy.

Ważne miejsce na ziemi
Frima Smurfit Kappa również od trzech lat jest Partnerem Charytatywnego Balu Marzeń Fundacji PODAJ DALEJ, z którego całkowity dochód jest przeznaczany na stworzenie nowego ośrodka dla osób z niepełnosprawnością. Ośrodek będzie nosił nazwę Osada Janaszkowo. To będzie miejsce szczególne, zbudowane w oparciu o wartości i idee, według których żył i pracował śp. Doktor Piotr Janaszek. Społecznik i lekarz, który od lat 70 zmieniał życie osób niepełnosprawnych. Dziesiątkom ludzi pomógł uwierzyć, że niepełnosprawność nie może być przeszkodą w realizacji marzeń.

Biznes zmienia świat osób z niepełnosprawnością
Smurfit Kappa Foundation postanowiła  wesprzeć stworzenie Osady Janaszkowo i 3 października 2019 r. przekazała nam czek na kwotę 612 285 zł.  Na Osadę Janaszkowo czeka wiele osób, które mimo ograniczeń i niepełnosprawności chcą szczęśliwie żyć.

Ta darowizna pozwoli wyremontować część rehabilitacyjną dla dzieci i zakupić specjalistyczny sprzęt, który umożliwi lepszą diagnostykę, regularne zajęcia i specjalistyczne zabiegi. W części dla dzieci specjaliści będą pracować m. in. metodą Mapowania QEEG i Mikropolaryzacji mózgu tDSC. Cyber Oko umożliwi komunikację i zrozumienie dzieci, które nie porozumiewają się mową werbalną. Dzięki temu otworzą się na otaczający je świat i nawiążą kontakt ze swoimi bliskimi.

„Jeden z sekretów życia polega na tym, że wszystko co naprawdę warto robić, to jest to, co robimy dla innych.” [Lewis Carroll]

 

Dodatkowe materiały:
Mali Odkrywcy dzień po dniu (2018) – relacja TUTAJ
Dzień indiański u Małych Odkrywców (2019) – krótka video-relacja TUTAJ
Studio filmowe Małych Odkrywców (2019) – relacja dzieci TUTAJ