Film „Doktor Piotr” znalazł się na 18 PIKE HAPPY END FESTIWAL Filmów Optymistycznych w Rzeszowie! Co więcej film o Patronie Fundacji PODAJ DALEJ zdobył ZŁOTĄ RYBĘ – nagrodę w kategorii Najlepszy niezależny film dokumentalny! Gratulujemy twórcy – Zdzisławowi Siwikowi, życzmy dalszych sukcesów w karierze i czekamy na kolejne produkcje!

 

Film „Doktor Piotr” miał swoją premierę 30 listopada 2019 r. i wypełnił po brzegi salę Konińskiego Domu Kultury. To portret lekarza, który miał powołanie, wizję i upór, aby tę wizję i marzenia przekuwać w rzeczywistość. Tytułowy bohater to twórca nowatorskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem, którego głównym celem była integracja osób niepełnosprawnych ze społeczeństwem. Film przenosi nas w lata 70 i 80-te XX wieku. To swego rodzaju wehikuł czasu stworzony przez Zdzisława, który dotarł do prawdziwych skarbów – zdjęć i filmów archiwalnych z tamtego okresu!

 

Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ tak mówi o filmie:

Film „Doktor Piotr” to ogromnie ważny dokument dla wszystkich, którzy Tatę znali, ale też dla tych, którzy nie zdążyli Go poznać, a trafiają do Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. To taka trochę podróż do przeszłości, spotkanie nie tylko z Tatą, ale też z rzeczywistością, w której żył, pracował, walczył z absurdami i o prawa osób niepełnosprawnych. W wielu ujęciach jesteśmy z Olgą jako małe dziewczynki, które gdzieś tam się kręcą, bo od zawsze towarzyszyłyśmy Tacie w obozach mielnickich.

Podczas premiery filmu, na wypełnionej po brzegi sali było gro osób, które również odnalazły się na filmie! Przyjechali ludzie, z którymi przyjaźniłyśmy się w dziecciństwie. Nasze koleżanki na wózkach, koledzy o kulach, druhny i druhowie… Oni na tę premierę zabrali swoje dzieci, swoich rodziców i to było ogromnie wzruszające. Przyjaciele Taty ze studiów przyjechali silną reprezentacją, niektórzy nawet przylecieli, bo nie wszyscy mieszkają w Polsce! Oni wszyscy przyjechali do Konina, żeby spotkać się z Tatą… Nie potrafię tego opisać, ale tak naprawdę było!

Do dzisiaj jesteśmy z Olgą utożsamiane z Fundacją Mielnica, którą prowadziłyśmy po śmierci Taty przez prawie 5 lat. W lutym tego roku minęło już 16 lat od momentu, gdy wspólnie z Taty pacjentami, przyjaciółmi i rodziną stworzyłyśmy Fundację im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Każdego dnia staramy się realizować Jego niespisany testament, działamy zgodnie z Jego filozofią i szacunkiem dla drugiego człowieka. PODAJEMY DALEJ to, czego zdążył nas nauczyć…

Film „Doktor Piotr” jeszcze przed konińską premierą, w listopadzie 2019r. zdobył trzecią nagrodę podczas festiwalu polskich filmów krótkometrażowych Barć Film Festiwal w Barcinie. Cieszę się ogromnie, że teraz odwiedza kolejne festiwale i zdobywa kolejne nagrody. To prawdziwe PODAJ DALEJ… Trzymamy kciuki za dalsze sukcesy filmu i za Zdzisława, który naprawdę wykonał ogromną pracę! Latami zabieraliśmy się za te archiwa, aby w końcu, ponad 20 lat po śmierci Taty zrealizować ten dokument. Ogromnie za to dziękuję i dziękuje wszystkim, którzy przyjęli zaproszenie, aby wziąć udział w filmie i uświetnili go swoimi wspomnieniami.

Fot. Joanna Sypniewska