Początek lutego 2023 r. to czas niezwykłych polsko-koreańskich spotkań. Grupa 22 wolontariuszy przyleciała do Konina aby poznać nasze miasto, region, ludzi, kulturę i zwyczaje. Bardzo hojnie dzielili się również swoją wiedzą i talentami. W dniach 7-16 lutego odwiedzili wiele ciekawych miejsc, brali udział w różnych spotkaniach i warsztatach. Mieliśmy wielkie szczęście, że aż trzy popołudnia spędzili w Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. Ogromnie się cieszymy, że odwiedzili również Osadę Janaszkowo. Zagraniczni wolontariusze z zainteresowaniem zwiedzili centrum rehabilitacyjne, zadawali wiele pytań, a potem włączyli się do zajęć z dziećmi z niepełnosprawnością intelektualną i sprzężoną. Nasi podopieczni bardzo lubią gości, niektórzy potrzebują trochę więcej czasu, aby się do nich przekonać, jednak uśmiechnięte i entuzjastyczne twarze gości bardzo szybko przełamały lody.

Tygrys zamiast Wilka!
Po wspólnych zajęciach wolontariusze z Korei wystawili przedstawienie. Mieli przygotowane stroje, muzykę i multimedialną scenografię. Była to bajka, która do złudzenia przypominała naszego Czerwonego Kapturka, jednak zamiast Wilka złym bohaterem był Tygrys! Dzieci oglądały przedstawienie jak zahipnotyzowane, a kiedy Tygrys padł ostatecznie pokonany, bo przecież dobro musiało zwyciężyć nad złem, Kamilka zerwała się z miejsca, podbiegła do niego i zaczęła krzyczeć… ratunku, ratunku! Aktorzy dograli przedstawienie do końca, byli zachwyceni reakcjami dzieci i atmosferą, która panowała w Osadzie Janaszkowo.

Niecodzienne prezenty
W trakcie warsztatów Osadę zwiedził również Chun Dae-Wook, wiceprezes Korea Hydro&Nuclear Power (KHNP), firmy, która będzie budować w naszym regionie elektrownię atomową. KHNP sfinansowała przyjazd wolontariuszy z Korei do Polski. Pan Chun Dae-Wook zainteresował się działalnością Fundacji, filozofią działania, był też pod wrażeniem tego jak wiele różnych działań prowadzimy i jak wiele osób z niepełnosprawnością angażuje się w pracę w Fundacji. Z przekonaniem przekazał czek na kwotę 4,5 tysiąca euro, aby zakupić najbardziej potrzebne sprzęty do Osady Janaszkowo. Otrzymaliśmy także przepiękny  upominek – replikę kolczyków pochodzących z Królestwa Silla (V-VI wiek n.e.). Ich oryginał wydobyty z grobowca Pubuchong jest skarbem narodowym i znajduje się w Muzeum Narodowym Korei.

Przyjazd wolontariuszy był koordynowany przez zaprzyjaźnione Stowarzyszenie Promocji Wolontariatu oraz Better World z Korei Południowej.