W poniedziałek (20.03) ruszyła ogólnopolska kampania edukacyjna Zapisz Dobro. Organizatorzy kampanii przez cały tydzień będą tłumaczyć, jak ważne jest pisanie testamentów i pamiętanie w nich – poza członkami rodziny i przyjaciółmi – o domach dziecka, schroniskach dla zwierząt, szpitalach, fundacjach czy stowarzyszeniach.

Jak tłumaczy managerka kampanii Ewelina Szeratics testament to niezwykły dokument, w którym nie tylko możemy zadbać o najbliższych na wypadek, gdyby nas zabrakło. To również fantastyczne narzędzie, dzięki któremu możemy zostawić cząstkę siebie dla przyszłych pokoleń, mieć wpływ na przyszłe pokolenia.

„Cieszy nas, że coraz więcej osób decyduje się na ten piękny gest. Z badań, które przeprowadziliśmy w zeszłym roku wynika, że aż 6 na 100 Polaków 45+, którzy napisali testament, uwzględniło w tym dokumencie fundację lub stowarzyszenie. Pragnę przy tym podkreślić, że środki przekazywane ten sposób, całościowo wykorzystywane są na pomoc potrzebującym”.

O tym, jak istotnym wsparciem dla organizacji mogą być zapisy testamentowe mówi też Zuzanna Janaszek-Maciaszek: „Fundacja imienia mojego Ojca ma już ponad 19 lat. Wierzę, że będzie trwała tak długo, jak długo osoby z niepełnosprawnością będą potrzebowały wsparcia, aby żyć niezależnie. Wiem, że Fundacja PODAJ DALEJ będzie działać nawet, kiedy mnie zabraknie. Dlatego zapisałam dobro w testamencie i namawiam do tego Przyjaciół Fundacji, ludzi, którzy wspólnie z nami budują lepszy świat”.

Blisko 250 osób jest pod opieką Fundacji PODAJ DALEJ. To zarówno dzieci, jak i dorośli z niepełnosprawnością, którzy mają zapewnioną bezpłatną rehabilitację, asystencję, zajęcia sportowe, artystyczne, warsztaty i szkolenia. Czasem to pomoc w codziennych czynnościach, a innym razem szkolenie szybowcowe, wsparcie w domu rodzinnym, a innym razem pobyt w mieszkaniach treningowych. Czasem to nauka połykania po skomplikowanym urazie, a innym razem nauka pokonywania skomplikowanych przeszkód na wózku.

Do zapisywania Dobra namawia dwanaście fundacji i stowarzyszeń z całego kraju. Wśród nich obok Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ są: Fundacja DKMS, Fundacja Dorastaj z Nami, Fundacja Gajusz, , Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja Pociecha, Fundacja Ronalda McDonalda, Fundacja WWF Polska, Lekarze bez Granic, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva! oraz Stowarzyszenie mali Bracia ubogich.

Więcej informacji o tym jak napisać testament i jak zapisać Dobro można znaleźć na stronie www.napisztestament.org.pl oraz na www.zapiszdobro.pl W Fundacji PODAJ DALEJ w Koninie, przy ul. Południowej 2A  dostępne są również bezpłatne broszury.