W piątek 27 września w Wąsoszach odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Doktor Piotr”. Była to też wspaniała okazja do spotkania Podopiecznych Fundacji PODAJ DALEJ, wolontariuszy  i pracowników ze społecznością lokalną i władzami Wąsosz i gminy Ślesin. Wśród nich nie zabrakło podopiecznych śp. Doktora Piotra Janaszka.

„Krajka”, „Płonie ognisko w lesie”, „Szła dzieweczka do laseczka” – te i inne piosenki śpiewali przy ognisku zebrani goście. Były kiełbaski, jabłka i pyszne ciasta upieczone przez Panią Halinkę z rodziną. W organizacji spotkania pomogli również niezawodni strażacy z OSP Wąsosze. Na najmłodszych czekały liczne atrakcje.

Projekcja filmu „Doktor Piotr” odbyła się w budynku, w którym już niedługo powstanie ośrodek dla osób z niepełnosprawnością. Film przybliżył zebranym postać doktora Piotra Janaszka, a u tych, którzy go znali, wywołał wzruszenie. Wielu mieszkańców Wąsosz pamiętało, jak w 1979 r. właśnie tutaj doktor prowadził pierwszy obóz dla dzieci z niepełnosprawnością. Na sali byli też bohaterowie filmu.

Po projekcji głos zabrał autor filmu Zdzisław Siwik – reżyser i scenarzysta. Przez wiele miesięcy przeglądał archiwa filmowe konińskich dokumentalistów Andrzeja Mosia, Antoniego Sieńkowskiego i doktora Piotra Janaszka. Głos zabrał również Mirek Piesak, który od wczesnych lat 80-tych przyjaźnił się z Doktorem i jeździł na obozy rehabilitacyjne do Mielnicy. Do dyskusji włączyli się pozostali uczestnicy spotkania. Film powstał dzięki wsparciu Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach projektu „Ikony Wielkopolski” oraz Konińskiej Fundacji Kultury.

– Pięknie dziękujemy za pomoc wszystkim osobom, które włączyły się w organizację pierwszego spotkania w Osadzie Janaszkowo. Było to spotkanie zorganizowane nie dla podopiecznych, mieszkańców i społeczności gminy Ślesin, ale wspólnie z nimi. To również pokazuje filozofię działania Fundacji PODAJ DALEJ – nie działamy DLA, ale WSPÓLNIE Z! – podkreśla Zuzanna Janaszek – Maciaszek, Prezes Fundacji PODAJ DALEJ.

Na oficjalną premierę filmu „Doktor Piotr” zapraszamy 30 listopada. Film będzie można obejrzeć w Konińskim Domu Kultury w ramach pokazu specjalnego podczas Przeglądu Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY.