W Święto Jana, przed Nocą Świętojańską w Osadzie Janaszkowo spotkali się Przyjaciele Osady, dzięki którym Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ, wykonała prace remontowe w pierwszej części budynku. Jest to przyziemie, w którym znajduje się nowoczesna część rehabilitacyjna. Goście mieli okazję zwiedzić wszystkie pomieszczenia i podpatrywać zajęcia, które odbywały się w tym czasie. Obejrzeli nowoczesny sprzęt, dowiedzieli się jak on działa i jak pomaga w procesie rehabilitacji i terapii.

– Wszystko zaczyna się od marzenia. W marzenie wpisany jest sukces i porażka, plan i nadzieja. Realizację takiego marzenia mamy okazję oglądać w Osadzie Janaszkowo. – mówiła Paulina Malinowska-Kowalczyk, Doradca Prezydenta RP ds. osób z niepełnosprawnością. To szczęście mieć taki zespół – dodała życząc wytrwałości Drużynie PODAJ DALEJ.

Mariusz Zaborowski, Burmistrz Miasta i Gminy Ślesin przyznał, że kiedy pierwszy raz słuchał o planach Fundacji PODAJ DALEJ związanych z tym miejscem, wydawały mu się abstrakcyjne, jednak szybko okazało się, że pomimo trudności są konsekwentnie realizowane.

Justyna Dziankowska, która od lat współpracuje z Fundacją PODAJ DALEJ z ramienia Firmy Smurfit Kappa, podkreśliła, że PODAJ DALEJ to nie organizacja, to misja! Silna reprezentacja Smurfit Kappa i Smurfit Kappa Foundation przywiozła ze sobą niesamowity prezent dla najmłodszych podopiecznych. Maszyna do popcornu od razu została wypróbowana!

Natasza Cyrulik, Kierownik Działu Rehabilitacji Zawodowej i Społecznej ROPS, odbierając podziękowania cieszyła się, że zadanie zostało wykonane.

Waldemar Kubiak, Nadleśniczy Nadleśnictwa Konin podkreślał, jak ważna jest wrażliwość w pracy, w której nadaje się sens życiu ludzi, którzy ten sens stracili, i że ta wrażliwość właśnie łączy drużynę PODAJ DALEJ i leśników.

Violetta Kowalczyk, która wspaniale potrafi łączyć biznes ze sztuką i z pomaganiem opowiedziała o początkach współpracy z Fundacją, o akcjach i aukcjach charytatywnych i przyznała, że podziwia Zespół Fundacji za tak ogromne chęci i starania zmierzające do zmiany sytuacji osób z niepełnosprawnością.

Monika Juzala, występując w imieniu zaprzyjaźnionych mediów, podkreślała, że praca z Fundacją PODAJ DALEJ jest ogromnie przyjemna, a wyczuwalne dobro pochłania wszystkich. – Przychodzą ludzie z ograniczeniami, a w Fundacji PODAJ DALEJ ich skrzydła się rozpościerają, odkrywają swój potencjał i talenty. To wzrusza, uczy i powoduje, że my wzrastamy. – mówiła z nieukrywanym wzruszeniem.

Antoni Antkowiak, wieloletni pracownik Telewizji Poznańskiej wspominał Doktora Piotra Janaszka, wspólne działania i przyjaźń. Zakończył oddając cześć Doktorowi, z którego śmiercią nie może się pogodzić, choć minęło już ponad 20 lat…

Zuzanna Janaszek-Maciaszek witając gości opowiedziała o tym, jak wspólnie z podopiecznymi, ze specjalistami pracującymi w Fundacji i z rodzicami najmłodszych podopiecznych projektowali część rehabilitacyjną. Opowiedziała również o „trzech perełkach”, które znajdują się właśnie w tej części.

Jest to Musicon, kreatywne urządzenie do muzykoterapii, ale nie tylko, ponieważ wspomaga także naukę liczenia, geometrii, programowania. Piękne drewniane urządzenie, nagradzane wielokrotnie za design i ideę, zostało zaprojektowane przez Kamila Laszuka (była to jego praca dyplomowa na ASP), służy przede wszystkim dzieciom w poznawaniu świata, swoich możliwości, swoich talentów. Jest to instrument, na którym dzieci komponują muzykę i kreują niezwykłe dźwięki.

Kolejne urządzenie, które nie jest powszechne, a wyjątkowe to PRAGMA. To nie tylko sprzęt do rehabilitacji ruchowej i neurologicznej, ale też metoda stworzona przez Marka Kowalskiego, doświadczonego fizjoterapeutę i autorytet naukowy. W oparciu o swoje doświadczenia stworzył metodę rehabilitacji, która bazuje na zastosowaniu elastomerów. Mają one cechy zbliżone do mięśni i wymuszają naturalny ruch.

Następna perełka to Cyber Oko, (C-Eye) stworzone przez polskich naukowców z  Politechniki Gdańskiej, a produkowane przez Firmę AssisTech. Urządzenie, które sprowadzone zostało do Osady Janaszkowo głównie z myślą o dzieciach, z którymi utrudniona jest komunikacja. Cyber Oko umożliwia komunikowanie się z osobami w minimalnym stanie świadomości. Komunikacja odbywa się poprzez śledzenie gałki ocznej. Dla dzieci to bardzo przyjemne w pracy urządzenie, a zadania do wykonania ukryte są pod postacią pięknie animowanych gier. Dla dorosłych natomiast są plansze komunikacyjne i testy, w których osoba, która nie może się komunikować, odpowiada na pytania wskazując odpowiedź gałką oczną.

Poza wymienionymi urządzeniami w Osadzie Janaszkowo, Fundacja PODAJ DALEJ postawiła na aktywizację ruchową. Jest siłownia zaprojektowana przez trenerów sportu, którzy sami poruszają się na wózkach, są też sale do fizjoterapii nastawione zarówno na pracę bierną jak i czynną. I to wszystko mieli okazję obejrzeć Goście spotkania w Osadzie Janaszkowo – Dobroczyńcy Fundacji PODAJ DALEJ.

 

Z uwagi na niedawną pandemię, spotkanie miało charakter kameralny i wzięły w nim udział przede wszystkim osoby, które w największym stopniu przyczyniły się do uruchomienia pierwszej części Osady Janaszkowo. Dobroczyńców jest znacznie więcej. Są to nie tylko firmy i instytucje, ale również osoby indywidualne, które regularnie wspierają Osadę Janaszkowo, firmy, które wykonały różne usługi, podarowały urządzenia, czy meble.

– W Osadzie Janaszkowo wisi już tablica, na której zostali uhonorowani najwięksi Dobroczyńcy. Jednak gdybyśmy mieli wymienić wszystkie osoby, które mają tam swoją cegiełkę z pewnością zabrakłoby nam ścian. – podkreśliła Zuzanna Janaszek-Maciaszek. – Za nami dużo pracy – wykonaliśmy 1/3 planu w Osadzie Janaszkowo. Przed nami wciąż dużo do zrobienia i bardzo potrzebujemy wsparcia finansowego. W najbliższym czasie najważniejsze jest uruchomienie mieszkań treningowych, wytchnieniowych i wspomaganych.

Osada Janaszkowo mieści się nad przepięknym jeziorem. Jest to miejsce nieprzypadkowe. Dokładnie w tym miejscu pod koniec lat 70-tych, Doktor Piotr Janaszek młodziutki wówczas lekarz, świeżo po studiach medycznych prowadził swój pierwszy obóz dla dzieci z niepełnosprawnością (pod skrzydłami TPD). Zanim swoje serce zostawił w Mielnicy, to właśnie tutaj opiekował się dziećmi
z niepełnosprawnościami.

A więc historia zatoczyła koło – podkreślali w swoich wystąpieniach zaproszeni Goście. Padło wiele ciepłych słów pod adresem Zespołu Ludzi, który realizuje działania Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. To ludzie, którzy z powołaniem wykonują swoja pracę, dla których ta praca to nie tylko jakieś zadania, ale misja i chęć niesienia pomocy. To pracownicy, specjaliści, wolontariusze, z których część to osoby z niepełnosprawnościami, które kiedyś były podopiecznymi, a teraz pomagają innym. To również rodzice i opiekunowie najmłodszych podopiecznych. Warto dodać, że poczęstunek dla Gości przygotowały właśnie mamy najmłodszych podopiecznych wraz z wolontariuszami.

Goście mieli okazję nie tylko zwiedzać Osadę Janaszkowo, ale także pleść wianki, aby przygotować się do Nocy Świętojańskiej i z gotowym wiankiem stanąć nad brzegiem i zgodnie z tradycją wrzucić kwiat do wody.

* * *

W Osadzie Janaszkowo mamy jeszcze dużo do zrobienia! Obecnie trwa zbiórka na stworzenie tutaj mieszkań treningowych dla osób po wypadkach, które niepełnosprawność uwięziła w domu i muszą nauczyć się jak żyć mimo wielu ograniczeń.

Zapraszamy do grona Dobroczyńców Osady, pomgać nam można cały rok! Wpłać darowiznę na konto Fundacji PODAJ DALEJ, numer rachunku: 78 1050 1735 1000 0024 2547 0123

Zorganizuj zbiórkę na Facebooku, więcej informacji TUTAJ.

Więcej pomysłów na pomaganie znajdziesz na stronie: https://osadajanaszkowo.pl/wesprzyj
Za każdą pomoc pięknie i z całego serca dziękujemy ❤