Dwanaście wspaniałych dziewczynek prosto z Baraniwki  w Ukrainie przyjechało na kolonie do Polski. Pomimo bardzo młodego wieku chcą pracować jako wolontariuszki, zajmować się niepełnosprawnymi dziećmi, podopiecznymi Fundacji im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ. W taki sposób dziewczynki chcą podziękować za opiekowanie się niepełnosprawnymi z Ukrainy, którzy uciekli przed wojną.

Są wesołe, wysportowane, komunikatywne, pięknie śpiewają i tańczą, i są bardzo sympatyczne. Mają od 8 do 16 lat. Przyjechały, aby odpocząć, kąpać się w jeziorze, bawić się z rówieśnikami i pójść na prawdziwą pizzę. Ale chcą też pomagać w zajmowaniu się niepełnosprawnymi.

– Dla naszych dzieci takie beztroskie wakacje są bardzo ważne. Pomagają im zapomnieć o traumie wojennej no i nie słychać tutaj bombardowań. U nas czasem spędzamy cały tydzień w schronie… Jakie macie szczęście, że możecie tak spokojnie żyć – mówi Inna Menchinska, opiekunka grupy.

Ośmioletnia, sympatyczna blondyneczka Zlata mówi wprost, że Polskę kocha i przyjechała tutaj na wakacje. – Ale chętnie też pomogę – uśmiecha się dziewczynka.

Tania o bystrych, błękitnych oczach, cały czas się uśmiecha. Nigdy nie była za granicą a o Polsce słyszała w telewizji, że bardzo pomaga Ukrainie i Tania chce też pomagać.

Iwanka ma 15 lat, tańczy i gra na gitarze. Zawsze chciała przyjechać na wolontariat a od kiedy dowiedziała się jak wiele dla niepełnosprawnych uchodźców z Ukrainy robi Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka PODAJ DALEJ nie wahała się ani chwili. Chce pomagać.

13-letnia Zlata kocha balet i jest przekonana, że każdego jest w stanie nauczyć tańczyć, a Ania uwielbia malować i robi piękne bransoletki z kolorowych koralików. Śpiewu, tańca i wielu innych artystycznych atrakcji za sprawą naszych sympatycznych wolontariuszek z Ukrainy nie zabraknie podczas kolonii Małych Odkrywców,  które odbywają się w Osadzie Janaszkowo w Wąsoszach.

– Zło dobrem zwyciężaj! Najpiękniej robią to dzieci. A te które przyjechały do nas z Ukrainy chcą pomagać naszym niepełnosprawny podopiecznym i to jest piękne. To urzeczywistnienie tak bliskiej nam idei – podaj dalej! Dlatego: Alisa, Anastasiia, Zlata, Oksana, Anna, Nataliia, Alina, Tetiana, Ivanna, Zlata, Olena, Lina wraz z opiekunkami: Inna i Leisa dziękujemy Wam! – mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek prezes Fundacji Podaj Dalej.

 

Dodatkowe źródła informacji o Fundacji: www.facebook.com/FundacjaPodajDalej, www.instagram.com/fundacjapodajdalej, www.youtube.com/PodajDalejFundacja, https://podajdalej.org.pl, https://osadajanaszkowo.pl